Kontakt

  1. pl
  2. de
  3. en
Siedem fotografii pochylni Buczyniec

 

W 1863 r. Léon Saunier – elbląski księgarz i wydawca, oferował w swojej księgarni (przy Starym Rynku nr 17) siedem różnorodnych widoków pochylni  Buczyniec, w cenie 15 srebrnych groszy za sztukę. Owe fotografie Saunier sprzedawał również jako dodatek do anonimowej publikacji pt. „Kanał Elbląsko-Oberlandzki i jego budowle”, wydanej przez siebie w 1863 r.  W reklamie zamieszczonej w wymienionej publikacji wydawca pisał: „Te znakomite i staranne fotografie przedstawiają wyraźny i poglądowy wizerunek pochylni i służą jako uzupełnienie tej małej broszury”.

 

W 1865 roku oficyna Neumann-Hartmann w Elblągu wydała ośmiostronicowy album z tekstem Steenke i siedmioma fotografiami (zapewne były to te same zdjęcia, które oferował wcześniej Saunier) pt. „Pochylnia Kanału Oberlandzkiego. Album na pamiątkę wykonania tej drogi wodnej”. Wymieniona publikacja jest niedostępna w Polsce. Wiadomo, że w 1865 r. Georg Steenke podarował ów album Austriackiemu Związkowi Inżynierów i Architektów, którego był członkiem-korespondentem od 7 maja 1864 r. W wydanym w 1900 roku katalogu biblioteki tego związku „album Steenkego” figuruje pod numerem 896. Na szczęście zachował się on też w jednej z niemieckich bibliotek i dzięki pomocy Georga Freiwalda (dawnego mieszkańca Ostródy) dotarły do nas kopie wszystkich siedmiu historycznych  (liczących ponad 150 lat) zdjęć w kolorze sepii, wykonanych na pochylni w Buczyńcu. Ich autorem jest Leopold Dietz.

 

Na trzech zdjęciach spośród siedmiu, w grupie kobiet z dzieckiem, znajduje się wąsaty mężczyzna w sile wieku, ubrany w tużurek z muszką i z kaszkietem na głowie. Jest to najprawdopodobniej sam Georg J. Steenke. Skoro zdjęcia miały być pamiątką wykonania drogi wodnej, to kto, jak nie budowniczy kanału był przewodnikiem fotografa i podpowiadał jak ujęcia pochylni należy komponować, by poglądowo przedstawić sposób jej funkcjonowania. Ponadto trzeba było tak zorganizować sesję zdjęciową, żeby na pochylni były statki, w tym wypadku drewniana barka i parowiec. A to mógł zapewnić Steenke jako szef Inspekcji Budownictwa Wodnego.

 

Wszystkie fotografie wraz obszernym opisem znajdują się w reprincie mapy Steenke wydanej przez Zajazd pod Kłobukiem i Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA.

27 listopada 2018

Powrót