Kontakt

  1. pl
  2. de
  3. en
Parostatek na urodziny

W 1881 roku zwodowano w elbląskiej stoczni Ferdinanda Schichaua parowiec z przeznaczeniem na statek inspekcyjny dla urzędu w Czulpie. Nową jednostkę nazwano imieniem Steenkego i zapewne nie przez przypadek odbyło się to w jego 80-tą rocznicę urodzin.

 

Parostatek „Steenke” był małym (długość 16 m, szerokość 3,15 m, maszyna parowa o mocy 35 KM) tylnokołowcem, tj. z jednym kołem napędowym umiejscowionym na rufie, którego obrys nie wystawał poza kadłub. Dzięki takiemu zlokalizowaniu pędnika statki tylnokołowe, w przeciwieństwie do bocznokołowców, lepiej nadawały się do żeglugi na kanałach, zwłaszcza w śluzach.

 

Przez ponad 20 lat „Steenke” służył jako statek inspekcyjny i holownik w administracji wodnej w Czulpie. Po 1903 roku tę administrację wraz z flotą przeniesiono do Ostródy. Odtąd „Steenkego” można było oglądać w porcie zimowym, zbudowanym w widłach Jeziora Drwęckiego i kanału prowadzącego na jezioro Szeląg. Ów port wraz z zabytkowym suchym dokiem ze slipem funkcjonuje do dziś i jest użytkowany obecnie przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską.

 

 

 

 

25 listopada 2018

Powrót