Kontakt

  1. pl
  2. de
  3. en
Georg Jacob Steenke

Georg Jacob Steenke to projektant i budowniczy Kanału Elbląskiego. Trasa tematyczna jemu poświęcona to jeden z elementów Szlaku Kulturowego Kanału Elbląskiego. Treści prezentowane w poszczególnych punktach trasy oraz zawarte na poświęconej trasie tej właśnie stronie przybliżą postać Georga Jacobsa Steenke przystępny i atrakcyjny sposób. Trasa prowadzi do miejsc ściśle związanych ze Steenke i budową Kanału Elbląskiego. Wszystkie te miejsca są jednolicie oznakowane a instalacje bezobsługowe, dostępne 24/7. Każda z instalacji przygotowana jest w innej formie, elementem spójnym jest tylko osoba Steenke. Przedsięwzięciu dedykowana jest przestrzeń na naszym serwerze, do której kierują kody QR umieszczone na tablicach w punktach trasy.

 

Ta niezwykle ważna postać regionu i epoki jest nadal niedostatecznie znana.

 

Tak wiele wiemy o jego najważniejszym jego dziele lecz wszystko co dotyczy osoby Stenke jest niedostępne i tajemnicze. Domy w których mieszkał, w Elblągu i Czulpie, uległy zniszczeniu, miejsce pochówku w Elblągu jest nieznane. Brak jest wreszcie jakichkolwiek informacji o postaci  G. J.Steenke. W latach 70 tych XIX w. Fotograf Leopold Dietz z Elbląga wykonał kilka fotografii w Czulpie, w tym portret Steenke, ciągle ich poszukujemy.

 

Fiasko poszukiwań było inspiracją do zorganizowania w 2014 r.  przez Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego “NAVICULA” konkursu plastycznego i powierzenia artystom malarzom stworzenia wizerunku Steenke. W otwartym konkursie 7 twórców nadesłało swoje prace, próbując wykonać portret w takim kształcie jakim powstałby za jego życia, w technice i stylistyce XIX-wiecznego portretu realistycznego. Zwycięski portret wita gości w Izbie Historii Kanału Elbląskiego i w naszej witrynie.

 

Zapraszamy do podróży Trasą Georga Jacoba Steenke oraz wirtualnej po naszej witrynie i poznawania Krainy Kanału Elbląskiego, która wielokrotnie Was zauroczy, zadziwi i zaskoczy.

 

 

27 listopada 2018

Powrót